• Kulturalnie w Aukso

          • W zaszły czwartek klasy drugie wybrały się do Aukso na warsztaty  pt. Indianie przy fortepianie, ośmiarnica przy wiolonczeli. Uczniowie mieli okazję na poważną edukację muzyczną, na podstawie książki "M.U.ZY.K.A" autorstwa Michała Libery i Michałą Mendyka (Wydawnictwo Dwie Siostry).

               

          • Szkolenie dla rodziców

          • W środę 22 maja, w luźnej atmosferze rozmawialiśmy z rodzicami na bardzo poważny temat. Problem wszyscy znają, gorzej jeśli chodzi o praktykę. Dlatego pomiędzy zebraniami rodzice wyrażający chęć wzięli udział w praktycznym szkoleniu na temat kontroli rodzicielskiej na urządzeniach , z których korzystają dzieci. Pan Adrian Zieliński pokazał funkcjonalności i możliwości kilku programów analizujących czas i rodzaj używanych przez dzieci aplikacji. Część praktyczna poprzedzona była miniwykładem naszej Pani psycholog - Barbary Kowalczyk. Swoimi doświadczeniami podzieliła się też Pani Katarzyna Tluczykont

            Wnioski?

            Temat do dyskusji i działań w szkole został zapoczątkowany. Na pewno jeszcze będziemy zgłębiać i poszerzać wiedzę swoją i rodziców. To my dorośli jesteśmy (a w każdym razie powinniśmy być) pierwszym filtrem treści dostępnych na urządzeniach naszych dzieci. Zacznijmy rozmawiać!

          • Żywa lekcja historii w Auschwitz-Birkenau

          • Uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami, oraz młodzież ze Szwecji, którą gościliśmy w naszej szkole w ramach programu Erasmus, wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Zwiedzili były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau. Poznali zjawisko holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej.

            Zwiedzanie rozpoczęło się przekroczeniem bramy obozu zagłady z napisem „Arbeit macht frei” by poznać życie obozowe więźniów Auschwitz I poprzez obejrzenie stałych wystaw i obiektów. Oglądali osobiste rzeczy przywiezione przez deportowanych, świadczące o wielkim cierpieniu ludzi przywiezionych na zagładę.

            Pod Ścianą Straceń uczniowie zapalili znicze w hołdzie pomordowanym ofiarom na terenie obozu.

            Następnie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie.

            Zwiedzenie obozu zrobiło wielkie wrażenie na zwiedzających, którzy mieli okazję wziąć udział w żywej lekcji historii ukazującej te tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.

             

          • First LEGO League Explore w SP14

          • Od listopada w naszej szkole odbywają się cyklicznie zajęcia z First LEGO League Explore. W zajęciach biorą udział uczniowie klas II i III. W trakcie spotkań ćwiczymy umiejętność współpracy, ponieważ pracujemy w dwóch zespołach. Tworzymy autorskie budowle oraz modele z wykorzystaniem zestawu LEGO Spike Obecnie przygotowujemy się do wystawy, która jest poświęcona dzieleniu się swoimi pasjami oraz możliwościami spędzania czasu wolnego.

          • W Tychach jest pięknie

          • Uczeń naszej szkoły - Franciszek Kalfa z klasy 3b - znalazł się w grupie laureatów XV edycji konkursu fotograficznego „W Tychach jest pięknie”, organizowanego przez MBP Tychy, zajmując II miejsce (grupa wiekowa: do lat 13).

            Brawo Franku! Gratulujemy!

            Nagrodzone prace będzie można podziwiać do końca czerwca w Czytelni Naukowej Biblioteki Głównej.

            Więcej o konkursie możecie przeczytać w poście: https://tiny.pl/ddz98

          • Bajka Pana Kleksa

          • Witajcie w naszej Bajce!

            14 maja klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Bajka Pana Kleksa w Katowicach. Uczniowie mieli do wykonania ważne zadanie: odnalezienie ukrytych trzech magicznych przedmiotów Profesora Kleksa. Misja zakończyła się sukcesem! Trzecioklsiści wspólnie z Królową Abą uratowali naszą planetę przed katastrofą ekologiczną

          • Finał Igrzysk Dzieci w piłce nożnej

          • Finał Igrzysk Dzieci w piłce nożnej. Rywalizacja z najlepszymi drużynami Tychów. SP17, SP 10, SP9 oraz SMS. Przegrana ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego dało naszej szkole II miejsce.

            Uczniowie reprezentujący Czternastkę: Igor Klachacz, Szymon Matura, Bartek Michalski, Kacper Michalski, Nataniel Czajka, Daniel Danielczyk, Sebastian Miśkiewicz, Olaf Piotrowski,  Tomek Osuch, Mateusz Ryguła.

            Brawo Chłopcy!

          • Zajęcia z felinoterapii

          • Klasa 2a wzięła udział w zajęciach z felinoterapii poprowadzonych przez Panią Manuelę, za które jeszcze raz bardzo dziękujemy. Oprócz cudownych zajęć uczniowie, dowiedzieli się również o kocich zwyczajach, życiu, budowie i zachowaniach.

          • Wycieczka do Chlebowej Chaty

          • Pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty to dla uczniów klas 1-3 czas wycieczek. W tym roku klasy pierwsze i drugie poznawały dawne życie na wsi. W „Chlebowej Chacie” w Górkach Małych poznawali skomplikowane nazwy starych sprzętów, mieli okazje wsiąść na maszyny rolnicze oraz poznać życie pszczół, jakże ważnych dla naszej planety. Jak sama nazwa zobowiązuje nie mogło obyć się bez pieczenia, tym razem nie chleba, a podpłomyków. Dzieci samodzielnie przygotowały swój posiłek oblewając go po upieczeniu obficie miodem, bądź smarując masłem czy smalcem (tego trochę jakby mniej ). Oczywiście zanim do tego doszło dzieci poznały etapy jego produkcji w dawnej wsi, jakże różniącej się od współczesnego wypieku.

            Był to dzień pełen wrażeń, zakończony uśmiechami na twarzach najmłodszych. Było wspaniale!

          • Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo-plastycznego

          • W czwartek 9 maja, odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego który polegał na narysowaniu ilustracje do baśni Hansa Christian Andersena.

            Na pracach naszych uczniów zagościli bohaterowie takich baśni jak "Calineczka", "Mała syrenka", "Brzydkie kaczątko", "Czerwone trzewiczki" czy "Księżniczka na ziarnku grochu".

            Według nas wszyscy zasługują na pierwsze miejsce jednak konkurs to konkurs więc z wielkim trudem przyznaliśmy miejsca na podium. Oto one:

            I miejsce Urszula (2a)

            I miejsce Anna (3a)

            II miejsce Nina (3a)

            II miejsce Agata (2c)

            III miejsce Agata (1c)

            III miejsce Zofia (3a)

            Wyróżnienie otrzymała Zuzanna (1b).

            Prace były fantastyczne! Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością, mają talent !

          • Biblioteka dobre miejsce dla człowieka

          • W ramach programu "Biblioteka dobre miejsce dla człowieka" w bibliotece szkolnej odbyła się projekcja zorzy polarnej. Wspólnie wysłuchaliśmy kilku fragmentów audiobooka "Kierowanych medytacji dla dzieci" autorstwa Trine Holt Arnsberg. Uczniowie mogli się wyciszyć i odpocząć , uregulować swój oddech i przenieść siłą wyobraźni w relaksacyjną podróż.

            Niektórym nawet udało się zasnąć

          • Gala Laureatów w Pałacu Młodzieży w Katowicach

          • Hania Jachacy, uczennica kl. 8 b, otrzymała w piątek, 10 maja, dyplom gratulacyjny za zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Młodzieży w Katowicach w obecności Wicekuratora Oświaty, dra hab. Tomasza Huka. Hania została dodatkowo wyróżniona, gdyż zabrała głos w imieniu wszystkich laureatów. W swoim przemówieniu zaznaczyła, że "sukces nie sprowadza się tylko do otrzymania dyplomu. To znacznie więcej – to godziny spędzone na pogłębianiu wiedzy, konsekwencja i determinacja, którym niezmiennie towarzyszył stres i innych wiele emocji – od frustracji i zmęczenia po radość i dumę kiedy pokonywaliśmy kolejne etapy. Ale było warto!". Podziękowała również "tym wszystkim, którzy byli dla nas wsparciem na tej drodze – naszym nauczycielom i rodzinom, tym wszystkim, którzy mobilizowali i dopingowali nas na każdym kroku. To oni podtrzymywali w nas przekonanie, że warto."

            Dla przypomnienia, tytuł laureata gwarantuje przyjęcie do każdej wybranej szkoły ponadpodstawowej oraz zwalnia z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu - Hania ma już dziś wynik 100% z języka polskiego.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Dzień Europejski, czyli obchody 20-lecia PL w UE

          • W naszej szkole trwają obchody 20-lecia wstąpienia Polski do UE. Podczas dwóch lekcji szkoła zmieniła się na w Europę, po której uczniowie wędrowali, by poznać bliżej 11 wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej.

            I tak, klasa 4A prezentowała Hiszpanię, 4B – Czechy, 4C – Belgię, 5A – Szwecję, 5B - Holandię, 5C - Austrię, 6A - Włochy, 6B - Finlandię, 7A - Niemcy, 7B – Grecję i 7C – Irlandię.

            Uczniowie i wychowawcy przygotowali się starannie do wykonania zadania. Podczas smakowania ciast, ciasteczek, napojów i rozmaitych potraw mogliśmy poznać kulturę, zwyczaje i historię poszczególnych państw. Były tańce narodowe, prezentacje multimedialne, plansze dydaktyczne i symbole charakterystyczne dla danego kraju. W Muzeum Śląskiego Września 1939 pojawiła się włoska mafia, w Austrii narciarze w pełnym ekwipunku. W Irlandii nie mogło zabraknąć skrzata Leprechauna, a w Holandii rowerów i tulipanów.  W Finlandii czekał na nas rytuał saunowy, a w Hiszpanii tancerki flamenco. W stolicy Unii Europejskiej mogliśmy poćwiczyć belgijkę, zajadając się owocami w czekoladzie belgijskiej. Czesi ujęli nas Rumcajsem i Sąsiadami, a Niemcy strojami ludowymi. Z radosnym "Kalimera" przywitaliśmy słoneczną Grecję, gdzie królowały oliwki i ser feta. No i jeszcze był wyborny stół – No cóż, że ze Szwecji – prawdziwy szwedzki stół!

            Wspaniała zabawa, spora dawka wiedzy i ciekawe doświadczenie. 

          • Akcja czytelniczo-fotograficzna

          • Trwa XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

            Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w akcji czytelniczo-fotograficznej .

            Czekamy na Wasze zdjęcia !

          • Sukcesy naszych uczniów

          • Marcelina (1a), Piotrek (2b) i Gaja (3c) mieli możliwość pokazania swoich umiejętności recytatorskich w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Poetycki zwierzyniec” organizowanym przez Szkoła Podstawowa nr 18 im. Władysława Jagiełły w Tychach. O tytuł mistrza recytacji rywalizowało 28 uczniów. W kategorii klas trzecich Gaja stanęła na najwyższym podium – I miejsce, a wśród klas drugich i pierwszych Piotrek i Marcelina zajęli IV miejsce.

            W Rejonowym Konkursie Plastycznym „Drzewo życia” zorganizowanym przez MDK 2 Tychy nasze uczennice Kalina (1a) i Maja (5c) otrzymały WYRÓŻNIENIE .

            Uczennica Zofia (3a) zdobyła III miejsce w konkursie plastycznym "Baśniowy ogród" organizowanym przez Filię nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy przedstawiającej zaczarowany ogród w technice płaskiego origami.

            Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

             

          • Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          • W tym szczególnym dniu składamy życzenia wszystkim bibliotekarzom, pracującym w różnego typu bibliotekach: szkolnych, pedagogicznych, naukowych czy publicznych.

            A co nasze nauczycielki bibliotekarki czytały w czasach , kiedy same chodziły do szkoły podstawowej?

            Odpowiedź znajdziecie poniżej

            Pani Kasia T.:
            Seria "Poczytaj mi mamo" Helena Bechlerowa, Sławomir Grabowski i inni - bajki i wiersze, znakomitych pisarzy oraz prace wybitnych ilustratorów.

            "Tam gdzie spadają anioły" Dorota Terakowska - Pięcioletnia Ewa jest świadkiem dramatycznej walki Aniołów – kiedy dobro przegrywa, traci swojego Anioła Stróża. Co stanie się z dziewczynką, pozbawioną opieki istoty nadprzyrodzonej?

            "Błękitny zamek" Lucy Maud Montgomery - opowieść o odwadze i miłości. Joanna Stirling ucieka w świat „zakazanych” książek i marzeń o Błękitnym Zamku – miejscu, w którym może być tym, kim naprawdę chce.

            Pani Kasia N.:

            Serii "Martynka" autorstwa Gilberta Delahaye, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać? Zabawne i pouczające przygody sympatycznej dziewczynki.

            "Magiczny domek na drzewie" Mary Pope Osborne - Seria przygodowo-edukacyjna. Ania i Jacek podróżują w czasie, do odległej przeszłości.

            "Intruz" Stephenie Meyer - Świat został opanowany przez niewidzialnego wroga. Najeźdźcy przejęli ludzkie ciała oraz umysły i wiodą w nich normalne życie. Jedną z ostatnich niezasiedlonych, wolnych istot ludzkich jest Melanie.

            Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do biblioteki szkolnej po książki, które tak jak szafa w opowieści C.S. Lewisa, są przejściem do innego świata!

            Opisy książek pochodzą ze strony: lubimyczytac.pl

          • Obchody 20-lecia wstąpienia do UE

          • W związku z 20-leciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w naszej szkole odbyło się kilka uroczystości.

            Dzisiaj o godzinie 10.40 wszyscy uczniowie stanęli przed salami, by odśpiewać uroczyście hymn UE – „Odę do radości”.

            Klasy młodsze na tę okoliczność wyszły w przygotowanych przez siebie kotylionach.

            Cała szkoła na boisku szkolnym ustawiła się do wykonania „żywej flagi” Unii Europejskiej.