• Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy PANDA

     • Czerwiec to miesiąc podsumowań. Nasi uczniowie brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym PANDA z języka hiszpańskiego oraz z historii.

      W konkursie przedmiotowym z języka hiszpańskiego Oscar Rostek z 8b zdobył tytuł laureata zajmując 3 miejsce, a Anna Lisok 8b otrzymała wyróżnienie zajmując 8 miejsce.

      W konkursie przedmiotowym z historii uczestnicy z klasy 5a, 5b i 4c otrzymali dyplomy uznania. Najwyższy wynik z 5 klas uzyskała Zuzanna Powierża, a z 4 klasy Błażej Szyja.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

     • Wycieczka kl. 2b do Ośrodka nad Dokawą

     •  

      Ostatnia wycieczka w tym roku, ostatnia jako klasa 2B...W środę 19 czerwca klasa wybrała się na zasłużoną po całym roku pracy wycieczkę do Ośrodka nad Dokawą. Uczniowie poznali ciekawostki z życia alpak, karmili je, a następnie udali się na warsztaty z robienia pizzy. Na warsztatach poznali historię powstania pizzy, a następnie każdy samodzielnie przyrządzał swoją autorską pizzę. Obiekt dysponuje dużym terenem, więc dzieci mogły zagrać w piłkę siatkową i nożną, zjeżdżać na tyrolkach, pobujać w hamaku lub po prostu posiedzieć na leżaku. Wróciliśmy najedzeni i szczęśliwi!

     • Kolejne zajęcia kulinarne w 1a

     • Na targu pojawiły się rodzime ogórki gruntowe. Ten fakt wykorzystały dzieci z 1a, gdyż wzięły się za kiszenie ich. Póki co dowiedziały się jak to robić, a na efekt muszą troszeczkę zaczekać.

     • W oczekiwaniu na wakacje

     • Zajęcia świetlicowe oraz zabawy w ogrodzie szkolnym. Klasa 2a wraz z panią Patrycją realizowała temat zajęć: W oczekiwaniu na wakacje!!

      Kto już czeka na wakacje?

     • Rysuj wierszem

     • Mamy kolejny sukces naszych młodszych uczniów. Tym razem w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Rysuj wierszem”, w którym Amelia Grzeszczyk (2b) i Antonina Kozioł (1c) zajęły II miejsce oraz Kalina Skopek (1a) wyróżnienie, a w „Żaglowcach naszych marzeń” również Kalina (1a) zdobyła III miejsce.

      Serdecznie gratulujemy!!!

     • Nagroda dla Uli Cierzyńskiej

     • Miło nam poinformować, że uczennica kl. II a Urszula Cierzyńska zdobyła nagrodę w rejonowym konkursie plastycznym pt." Mama, matusia, mateńka..." zorganizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

      GRATULUJEMY !!!

     • Misia Adwokatka

     • „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”, czyli ciekawe przygody sympatycznych mieszkańców lasu, którzy znaleźli się kłopotach.

      „Misia szła przez las. Spieszyła się do sądu. Kodeksy trzymała w łapce, akta miała pod pachą. - tak zaczyna się historia o sympatycznych mieszkańcach lasu i adwokatach. A dlaczego właśnie ta historia, i to o adwokatach? Ponieważ nasi uczniowie z klas 1-3 brali udział w projekcie edukacyjnym „Bajeczni Adwokaci”. Adwokaci z kancelarii przy Sądzie Rejonowym w Tychach przybliżyli uczniom swój zawód. Dzieci mogły nie tylko posłuchać opowiadania, ale również zobaczyć strój adwokacki, w którym adwokaci występują w sądzie – togę. Dowiedziały się co jest symbolem sprawiedliwości i gdzie można znaleźć ważne przepisy prawa. Jak ważna w życiu jest rozmowa i pójście na kompromis. To były bardzo pouczające i wartościowe lekcje.

     • Rodzinne rowerowe zakończenie roku szkolnego

     • Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz przyjaciele szkoły SP14

      Wraz z Radą Rodziców zapraszamy Was po raz pierwszy na rodzinne rowerowe zakończenie roku szkolnego w SP14 (już po oficjalnym zakończeniu ).

      Data: sobota, 22 czerwca 2024, 10:00-14:00

      Zbiórka uczestników o godz. 10:00 pod naszą szkołą. Trasa przebiegać będzie drogami rowerowymi oraz terenami leśnymi - ok. 12 km. Zakończenie oraz ognisko zaplanowane zostało przy klasztorze Parafia św. Franciszka i św. Klary w Tychach. Podstawowe zaopatrzenie na mecie zapewni Rada Rodziców. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Wsparcie w zaplanowaniu i bezpiecznym pokonaniu trasy zapewni nam Stowarzyszenie Sportowe NOL-Tychy .

      Zapraszamy całe rodziny do udziału w tym rajdzie. Dla ułatwienia organizacji bardzo prosimy o zapisy pod linkiem:

      https://forms.office.com/e/euMT1GqCWn

     • Wyrosła "Rzepka" w ogrodzie szkolnym

     • 11 czerwca gościliśmy w naszej szkole i w naszym ogrodzie dzieci z Przedszkola nr 9. W ramach wizyty uczniowie klasy 3a zaprezentowali przedstawienie teatralne oparte na wierszu Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Po przedstawieniu odbyły się wspólne zajęcia plastyczne inspirowane wierszem. Następnie uczniowie klasy 3c oprowadzili młodszych kolegów  po szkole, pokazując im sale, w których po wakacjach rozpoczną naukę. Po zwiedzaniu szkoły, w bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze. Mamy nadzieję, że przedszkolaki z radością rozpoczną nowy etap - naukę już 1 września. Do zobaczenia.

     • Zajęcia sportowe klasy 1 c

     • Koniec roku za pasem, a my chcieliśmy się pochwalić jeszcze minionymi wydarzeniami. Klasa 1c miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach sportowych w Klubie Sportowym Ronin . Odbyliśmy dwa treningi, które miały charakter ogólnorozwojowy. Uczniowie rozładowali swoją niespożytą energię na matach, realizując tory przeszkód czy poznając elementy boksu.

      W zdrowym ciele zdrowy duch! Taka atrakcyjna forma zajęć z pewnością zachęca do dbania o dziecięcą aktywność fizyczną, która doskonale wpływa zarówno na motorykę, postawę, kondycję, odporność, samopoczucie... i można by tak jeszcze wymieniać

     • Książkowe polecajki

     • Uczniowie klasy 7a, 7b i 7c odwiedzili bibliotekę szkolną aby sfotografować swoje ulubione książki. Celem zadania było, zachęcić swoich rówieśników oraz młodszych uczniów do przeczytania polecanych książek. Niektórzy rekomendowali opowiadania, które czytali w młodszym wieku, inni swoje aktualnie ukochane historie.

     • Wycieczka do FUNHOUSE Katowice

     • FunHouse Katowice to miejsce, do którego w tym tygodniu klasa 5B udała się na wycieczkę. FunHouse to interaktywne muzeum flipperów i gier arcade. Podczas oprowadzenia uczniowie dowiedzieli się jak ewoluowała era gamingu na przestrzeni lat, poznali historię gier i maszyn, a także zobaczyli jak wygląda maszyna - flipper od środka. Najstarszy eksponat ma 86 lat! W dodatku można było na nim zagrać. Później uczniowie mieli czas na świetną zabawę: niektórzy zamienili się w kierowców samochodów, motorów a nawet skuterów wodnych! Część uczniów grało w wirtualny tenis albo bilard; niektórzy mieli okazję zagrać w PacMana. Oczywiście nie zabrakło tanecznych zabaw na symulatorze tańca. Uczniowie świetnie się bawili

     • 20-lat w UE - transformacja Tychów w świecie Minecraft

     • Wręczenie nagród w konkursie "20-lat w UE - transformacja Tychów w świecie Minecraft" odbyło się w obecności Pani Hanny Skoczylas, Wiceprezydenta Miasta Tychy.

      Konkurs wpisywał się w obchody 20-lecia Polski w Unii Europejskiej . Nasze miasto wykorzystało szansę, jaką dało członkostwo w UE. W ciągu tych 20 lat nasze miasto pozyskało 1,6 mld € - dzięki temu na pewno #tychydobremiejsce

      Konkurs pokazał kreatywność, innowację i zaangażowanie uczniów w rozwój naszego miasta.

      Minione tygodnie były pełne ekscytacji i twórczej pracy. Projekty pokazały, jak wiele talentu i pasji drzemie w naszych uczniach.

      Każdy z uczestników wniósł coś unikalnego, przedstawiając wizję Tychów jako miasta nowoczesnego, ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom.

      Projekty przedstawiały nowoczesne szkoły, tyskie parki, stadiony i przestrzenie publiczne, m.in. projekt rozbudowy Paprocan o kolejkę linową, ogrody warzywne, sady, projekt odzyskiwania energii z płyt drogowych.

      Wirtualne transformacje ukazały, jak fundusze europejskie mogą być wykorzystane do poprawy jakości życia, tworzenia zielonych przestrzeni, ścieżek rowerowych, instalacji fotowoltaicznych, budowy nowoczesnych szkół zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Wszystkie te elementy są niezwykle ważne dla przyszłości naszego miasta i dla przyszłych pokoleń.

      Jury składające się z przedstawicieli Wydziału Promocji UM Tychy, Sponsora, Organizatora oraz Youtuber "Smufek" wyłonili zwyciezców:

      1 - miejsce Szkoła Podstawowa nr 9 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Tychach (nauczyciel Dorota Mołdrzyk)

      drużyna Tyszanie / Julia Kolencow, Mateo Kolencow, Alicja Wiechuła

      2 - miejsce Szkoła Podstawowa nr 23 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (nauczyciel Justyna Kusiak)

      drużyna KlockiMC/ Mateusz Golimowski, Dawid Golimowski, Patryk Mondry

      3 - miejsce Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach (nauczyciel Katarzyna Wodniok, Mateusz Pudełko )

      Dominik Jończyk

      Organizator - Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Armii Krajowej w Tychach

      Partnerzy:

      ELMAX Tychy

      Upgrade - więcej niż sklep komputerowy

      UM Tychy - Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą

      Smufek - twórca internetowy/Youtuber w Minecraft

     • X Szkolny Rejs po Krainie Wielkich Jezior

     • Ahoj, przesyłamy mazurskie pozdrowienia z X Szkolnego Rejsy po Krainie Wielkich Jezior! Żeglujemy i świętujemy, ile się da! Ciastem, pizzą, ogniskiem. Pogoda nam dopisuje, jest dużo lepiej niż na Śląsku i dużo lepiej, niż głoszą prognozy. A jeziora jak zwykle zachwycają. Popłynęliśmy tym razem, aż do Kętrzynskiej Przystani. Celem było zwiedzanie bunkrów na Mamerkach. Pan przewodnik opowiadał niezwykle interesująco i jestem przekonana, że młodzież sporo zapamiętała z tego spotkania. Tradycyjnie już spędziliśmy noc na Pierkunowskim Rogu. Noc z ogniskiem i pod gwiazdami. Wczoraj odbyły się regaty! Wygrała załoga pani Ani. Jest nas sporo, - 36 uczniów. Dla blisko połowy to trzeci i niestety ostatni rejs- kończą ósmą klasę. To juz prawdziwi żeglarze. Będzie nam ich brakowało. Ale jak sami mówią, na Mazury pewnie powrócą i my też!

     • Dary dla dzieci z Gambii

     • Dary dla dzieci z Gambii zebrane w naszej szkole już trafiły do Stowarzyszenie przyjaciól Afryki "Hope for kids" . Była to nadzwyczaj owocna zbiórka. Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie się w akcję "Nasze Dzieci pomagają Dzieciom z Gambii" .

     • Spotkanie z Lewisem

     • W zeszłym tygodniu niektóre klasy w naszej szkole miały okazję posłuchać i porozmawiać z rdzennym brytyjczykiem Lewisem. Lewis przekazał naszym uczniom trochę historii o Wielkiej Brytanii. Uczniowie mieli okazję rozmawiać, pytać o co tylko chcieli. Nie brakło pytań o ulubiony klub piłkarski czy jedzenie. Na koniec najbardziej uważni uczniowie, którzy wygrali Quiz przygotowany przez Lewisa częstowali się łakociami. To było fajne spotkanie i okazja zetknięcia się z osobą, która po angielsku mówi od urodzenia.

     • Offline znaczy zdrowiej

     • Jakiś czas temu w naszej szkole odbyło się szkolenie na temat cyfrowej równowagi oraz niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem przez dzieci telefonów

      Dziś odsyłamy Was do bezpłatnego poradnika „Offline znaczy zdrowiej” wydanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

      Warto przeczytać!

      Link do pobrania publikacji : https://it-szkola.edu.pl/news,art,783