Dzień Chłopaka w SP 14. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego sympatycznego święta. Było wesoło i smacznie, a krawaty i muszki nie tylko dodawały uroku, ale stanowiły tarczę przeciwko sprawdzianom i kartkówkom . To był piękny dzień!
Aktualności
Dzień Chłopaka w SP14
- 60
Szach i mat
Reprezentacja naszej szkoły w składzie Zuzia, Franek, Antek oraz Jacek brała udział w Drużynowych Mistrzostwach Szachowych 2024 - Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej, które odbyły się w piątek 27 września.
W zawodach wzięło udział 96 uczniów, 12 szkół w Igrzyskach Dzieci i 13 szkół w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej
Nasza Drużyna zajęła 3 miejsce.
Brawo!!!
Szczegóły i niektóre zdjęcia z:
5
4a i 4b na górskiej wyprawie
We wrześniu uczniowie klasy 4a i 4b wybrali się na wyprawę górską. Dopisała im piękna, słoneczna pogoda Głównym celem było zdobycie Koziej Góry, ale również integracja i dobra zabawa. Po 2 godzinnej "wspinaczce" wszyscy szczęśliwie dotarli do schroniska "Stefanka". Na miejscu czekało na dzieci ognisko z kiełbaskami i plac zabaw. Był to wyczerpujący, ale bardzo udany dzień. Na pewno jeszcze kiedy tam wrócą
8
Drugie klasy w Geosferze
W ubiegłym tygodniu klasy drugie naszej szkoły wyruszyły odkrywać tajemnice chmur. W Geosferze w Jaworznie, w niecce dawnego kamieniołomu uczniowie wzięli udział w grze terenowej. Dzieci pracując w grupach odkrywały roślinność i skamieniałości, powstałe na tym terenie. Pracując w grupach uczyły się słuchać siebie nawzajem i podejmować wspólne decyzje dla dobra grupy. Na warsztatach dzieci obserwowały jak tworzą się chmury, miały okazję samodzielnie stworzyć chmurę i dowiedzieć się, że nie tylko z dużej chmury pada deszcz. Do domu każdy wrócił z atlasem chmur i chmurką na szczęście. To był bardzo udany dzień.
24
Zachód słońca na Turbaczu
Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele Czternastki,
jest nas ponad chętnych do zdobycia kolejnego szczytu. Tym razem wejdziemy na Turbacz. W planie nie tylko zachód słońca, ale również integracja przy ognisku, nocowanie w schronisku na Turbaczu w pokojach wieloosobowych, a następnie w sobotę spacer do "Brama w Gorce".
Jest też opcja zdobycia szczytu i powrotu nocą do Tychów.
Już nie możemy się doczekać wyprawy.
A teraz najważniejsze!
Mamy jeszcze 4 miejsca na wersję 1-dniowej wycieczki oraz 4 miejsca dla chętnych na 2-dniową wyprawę.
Są jeszcze jacyś chętni???? Jeśli tak, prosimy o kontakt z Panem Adrianem Zielińskim.
Festiwal Językowo-Kulturowy
Czwartek 26 września to Dzień Języków Europejskich. W tym dniu odbył się w naszej Szkole Festiwal Językowo-Kulturowy.
Była Europejska Kawiarenka, w której można było kupić smakołyki. Kwota zebrana ze sprzedaży w kawiarence przeznaczona jest na zakup darów dla powodzian.
Były konkursy:
Konkurs na przebranie za znaną postać dla klas I-VIII (z Wielkiej Brytanii, Niemiec lub Hiszpanii)
Konkurs wiedzy dla klas I-III uczestnictwo w konkursie - klasami oraz konkurs wiedzy dla klas IV-VIII
Były ciekawostki i zagadki. Wybrani uczniowie odwiedzali klasy
I była muzyka na przerwach. Anglojęzyczne, hiszpańskie i niemieckie muzyczne hity.
Zbiórka dla Przystani Ocalenie
Drodzy Państwo,
w naszej szkole od 16 września prowadzona jest zbiórka darów dla Przystani Ocalenie (k. Ćwiklic).
Koniec zbiórki zaplanowany jest na 27 września
Jeszcze dziś i jutro można przynosić przede wszystkim warzywa:
- marchewka,
- pietruszka,
- kapusta,
- seler,
- sałata,
- buraki.
Bardzo dziękujemy za wsparcie.
Eko Tydzień w SP14
Z okazji Światowego Dnia Sprzątania Świata w Naszej Szkole odbył się Eko tydzień, a w nim moc zagadek, quizów i ekozadań. Ponadto na lekcjach wf-u odbywał się plogging (jogging + zbieranie śmieci).
Projektowanie i druk 3D
W zeszły piątek rozpoczęliśmy zajęcia dodatkowe z druku 3D. Poznajemy podstawy obsługi programu i dobrze się bawimy . Już nie możemy się doczekać gdy będziemy mogli pochwalić się pierwszymi wydrukami .
Drukarkę 3D, na której będą drukowane projekty uczniów zakupiono w ramach Laboratorium Przyszłości – inicjatywie edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dzień Kropki
Dzień Kropki to wyjątkowe święto kreatywności i odkrywania własnych talentów. W tym roku klasa 2b i 5c połączyła zabawę z nauką. Inspiracją do twórczego myślenia była metoda stacji zadaniowych, która zaangażowała uczniów do rozwijania umiejętności na wielu poziomach. Kropka, jak co roku stała się inspiracją nie tylko do zabawy, nauki, ale także do stworzenia małych arcydzieł i dzieł sztuki. Uczniowie klasy 3b podjęli ogromne wyzwanie tworząc projekty i szyjąc samodzielnie breloczki z filcu. Patrzcie i podziwiajcie😉
23
Konkurs fotograficzny
Zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym organizowanym przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Sokołowie Małopolskim w ramach akcji „Czytamy z Sercem”.
Każdy z uczestników konkursu powinien wykonać fotografie ukazującą książkę lub osobę czytającą o sercu, dla serca i z sercem. Interpretacja dowolna.
Ocenie będzie podlegać:
- zgodność z tematem konkursu,
- pomysłowość i oryginalność,
- wartości artystyczne.
Plik ze zdjęciem należy przesłać przez mobidziennik do nauczycieli bibliotekarzy w terminie do 09.10.2024 r. W treści wiadomości należy wpisać tytuł pracy.
Przystąpienie do konkursu oznacza zgodę na wykorzystywanie przez organizatora danych osobowych autorów prac w sprawach dotyczących konkursu.
Msza upamiętniająca 85. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę
W niedzielę 15 września w kościele p.w. św. Krzysztofa została odprawiona msza św. w intencji ofiar II wojny światowej, poświęcona upamiętnieniu 85. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r.
Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy Szkoły.
Uroczystość została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Tychy. W czasie uroczystości głos zabrała p. Janina Półtorak, a następnie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową w kościele. Uroczystości uświetnił Tyski Chór Presto Cantabile.
3
I Tyski Eko Piknik skierowany do dzieci i młodzieży z placówek oświatowych za nami!
Impreza miała miejsce we wtorek w Miejskim Parku Solidarności w Tychach. Była to świetna okazja, aby poprzez zabawę i warsztaty utrwalić lub poznać wiedzę związaną z ochroną środowiska. Organizatorzy obiecali, że na uczestników czeka wiele atrakcji, które pokażą, jak dbać o planetę, a my potwierdzamy, że tak było. I tak podczas wydarzenia uczniowie m.in. rozwiązywali quizy, konkursy, za które otrzymywali eko nagrody, napędzali pedałowaniem sokowirówkę i tor samochodowy, podziwiali seans w mobilnym planetarium, obserwowali tkanki i grzyby przez mikroskopy, obserwowali pszczoły, uczestniczyli w show tanecznym i teatralnym. Ogromną popularnością cieszyła się strefa zabaw, tj. dmuchańce, malowanie twarzy, tatuaże i warkoczyki.
Nauka przez zabawę, to coś co lubimy najbardziej!
18
Zebrania dla rodziców
Fotogaleria z rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025
Rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 2 września 2024 r. O godzinie 9.00 na dziedzińcu szkoły spotkali się uczniowie klas 4-8, zaś o 10.00 przywitaliśmy się z uczniami klas 1-3. Obu spotkaniom towarzyszyło wprowadzenie sztandaru oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor szkoły - Małgorzata Chełchowska. Po uroczystym powitaniu uczniowie przeszli do klas, gdzie wraz z wychowawcami mogli poznać plany na ten rok szkolny.
Poniżej prezentujemy fotogalerię z uroczystości.
Otrzymaliśmy również galerię zdjęć rozpoczęcia roku szkolnego dla klas 1-3 wykonanych przez jednego z rodziców. Jest ona dostępna pod linkiem:
https://drive.google.com/drive/folders/1EmxQvq77DE63wca-V53Fr17mIf07UToW
625
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025
Rowerowe rozpoczęcie roku szkolnego
Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz przyjaciele szkoły SP14,
Wraz z Radą Rodziców zapraszamy Was po raz pierwszy na rodzinne rowerowe rozpoczęcie roku szkolnego w SP14 (jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem :).
Zbiórka uczestników o godz. 9:30 pod naszą szkołą.
Trasa przebiegać będzie drogami rowerowymi oraz terenami leśnymi - ok. 24 km. Postoje planowane są w Kobiórze oraz w Paprocanach (przerwa na lody:). Zakończenie oraz grill zaplanowane zostało na terenie naszej szkoły. Podstawowe zaopatrzenie na mecie zapewni Rada Rodziców. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Zapraszamy całe rodziny do udziały w tym rajdzie. Dla ułatwienia organizacji bardzo prosimy o zapisy (do 29 sierpnia) - https://forms.office.com/e/5zCxu3UzZU
Udanych wakacji!
Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?
W ramach zajęć świetlicowych - kl. 1c brała udział w projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci "Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?".
Klasa z zaangażowaniem realizowała zajęcia z edukacji przyrodniczej, matematycznej i społecznej. Uczniowie trenowali pracę indywidualną i w zespole, rozwijali swoją kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia.
Dzieci poszukiwały odpowiedzi na następujące pytania:
"Jak się uczyć koncentracji uwagi?",
"Dlaczego każdy z nas jest inny?",
"Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo?",
"Kto wymyślił pieniądze?",
"Co może powstać z drewna?",
"Po co nam Unia Europejska?",
"Jak biegać szybciej niż biegam?",
"Czy trójkąt może być kwadratem?".
Projekt dostarczył uczniom dużo emocji, radości i motywacji do dalszego odkrywania świata!
11
Ostatni tydzień roku szkolnego w klasie 3a
Działo się sporo. Byliśmy w firmie Epo Trans, odwiedził nas architekt, zrobiliśmy mapę marzeń oraz świetnie bawiliśmy się na kortach tenisowych.
W firmie Epo Trans, której właścicielem jest babcia i dziadek naszego ucznia Maksa dzieci miały okazję zasiąść za kierownicą ciągnika siodłowego i samodzielnie nim kierować. Zobaczyły również kolekcję zabytkowych samochodów oraz własnoręcznie zrobiony kamper. Pan Piotr zapoznał dzieci z historią motoryzacji oraz logistyki. To nie wszystko! Dzieci dostały również niespodzianki od firmy, co sprawiło im ogromną radość. Dziękujemy za niezapomniane doświadczenie i ciepłe przyjęcie!
W kolejnym dniu odwiedził nas Pan Groński - tata naszej uczennicy Ani. Pan Krzysztof przeprowadził ciekawe zajęcia związane z zawodem architekta. Podczas spotkania dzieci zobaczyły najbardziej niezwykłe budynki świata oraz poznały ciekawostki związane z ich budową i funkcjonowaniem. Największe zainteresowanie wzbudził Burdż Chalifa - najwyższy budynek na świecie. Oprócz tego uczniowie zapoznali się z makietą Tychów, Pszczyny i Warszawy oraz wykonali pomiary laserowym dalmierzem. Na zakończenie wszyscy projektowali przestrzeń wokół naszej szkoły i okolicy. Dziękujemy Panu Grońskiemu za wprowadzenie dzieci w tajniki architektury.
Następnego dnia wspólnie z mamą i siostrą naszego ucznia Wojtka dzieci wzięły udział w warsztatach tworzenia mapy marzeń. Uczniowie wizualizowali swoje marzenia i cele, tworząc kolorowe plakaty. Było to inspirujące ćwiczenie, które pomogło dzieciom zastanowić się nad przyszłością i zachęciło je do realizacji swoich pasji. Dziękujemy Pani Ani i Emilce Rusinek za organizację spotkania.
Tydzień zakończyliśmy piknikiem na kortach tenisowych Klubu Tenisowego Tenis Team. Dzieci grały zarówno na małych, jaki dużych kortach, doskonaląc swoje umiejętności oraz ciesząc się sportową rywalizacją.
To był wyczerpujący i pełen emocji tydzień
2