• Zwycięstwo Mai z klasy 5c

     • ,,Taniec to tworzenie rzeźby, która jest widoczna tylko przez chwilę.’’ /Erol Ozan/

      Miło nam poinformować, że nasza Uczennica Maja Skrzypczyk z klasy Vc odnosi znaczące sukcesy w konkursach tanecznych. Powiedzieć, że pasją Mai jest taniec, to powiedzieć stanowczo za mało. Kto zna Maję, wie że taniec to dla niej każda chwila dnia. Podobno tańczy nawet wtedy, kiedy uczy się do sprawdzianów, jak widać to sprawdzony sposób, bo oceny ma same bardzo dobre. Ostatnie jej zwycięstwo to I miejsce w Ogólnopolski Turniej Tańca Revolution of Dance w kategorii Jazz.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • LEGO Explore

     • W zeszły poniedziałek uczniowie klas II i III wzięli udział w wystawie LEGO Explore, kończącej zajęcia LEGO League. Wystawa odbyła się w SP 33 w Katowicach. Zaprezentowały się dwie drużyny z naszej szkoły "LEGO master kids" oraz "LEGO świry". Opiekun drużyn - niesamowita Pani Sandra Borzęcka

     • Nocne wejście na Babią Górę

     •  

      Noc z 5 na 6 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. AK w Tychach spędzili na wędrówce górskiej w poszukiwaniu wschodzącego słońca. Plan wycieczki był przygotowywany od kilku tygodni, a warunki pogodowe śledzone na bieżąco. Niestety, zmienność pogody uniemożliwiła nam realizację terminu wycieczki podczas pełni księżyca. Udało się natomiast wyjść, gdy był nów.

      Chęć przeżycia tak niesamowicie zapowiadającej się przygody wzbudziła duże zainteresowanie społeczności szkolnej. Uczniowie klas 1-3 mogli wziąć udział pod opieką rodzica, zaś uczniowie klas 4-8 mieli samodzielnie zmierzyć się z trasą pod opieką nauczycieli oraz wykwalifikowanych przewodników górskich. Finalnie o północy wyjechaliśmy z Tychów dwoma autokarami. Entuzjazm uczniów był ogromny. Nocna eskapada po górach zapowiadała się fantastycznie.

      Zaplanowana trasa rozpoczęła się w Przełęczy Krowiarki skąd wyruszyliśmy około godziny 2 w nocy. Po wstępnym szkoleniu przez przewodnika, zaopatrzeni w latarki czołowe, odpowiednią odzież i prowiant, podzieliliśmy się na dwie grupy i wyruszyliśmy czerwonym szlakiem w stronę Sokolicy. Początki, jak to zwykle bywa, były trudne. Śmiechy, radosne podskakiwanie z nóżki na nóżkę czy próby ścigania się, zastąpił szybszy oddech, pojękiwania i pytania, kiedy dojdziemy na szczyt. Uczniowie nie spodziewali się, że tyle wysiłku będzie kosztować ich dotarcie do celu. Mieli chwile zwątpienia, niejeden mówił “nie dam rady”. To była prawdziwa próba sił. Gdy dotarliśmy do jednej z kulminacji masywu Babiej Góry - Kępy (1519 m n.p.m), naszym oczom ukazał się wspaniały brzask słońca. Ten moment, gdy niebo przestało być czarne, a chmury przybrały rozmaite odcienie czerwieni, dodał wszystkim energii. Jednak do “Królowej Beskidów” był jeszcze kawałek drogi. Pogoda w międzyczasie mocno uległa zmianie. Silny wiatr przywitał nas na szczycie masywu Babiej Góry, Diablaku (1725 m n.p.m), powodując, że nie mogliśmy długo cieszyć się naszym sukcesem. Na szczęście zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, nim mgłacałkowicie przesłoniła wspaniałe widoki.

      Zejście przez Przełęcz Brona okazało się kolejnym wyzwaniem dla piechurów Czternastki. Ten prawie czterogodzinny szlak w przeważającej większości stanowiły kamienne schody, które z jednej strony dawały w kość szczególnie gorzej obutym, a z drugiej wymuszały powolne przemierzanie szlaku i podziwianie niebywałych widoków. Jednakowoż to widok schroniska PTTK najbardziej ucieszył uczniów. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani dotarliśmy do Markowych Szczawin. Tam zrobiliśmy przerwę na posiłek, dłuższą chwilę wytchnienia.

      Pominiemy milczeniem reakcję uczniów, gdy dowiedzieli się, że to nie koniec trasy, bowiem musieliśmy jeszcze wrócić do Przełęczy Krowiarki, gdzie czekały na nas autokary...

      Tak, to było niemałe wyzwanie. I nie było lekko (łącznie prawie 1000m podejścia)! Mimo ogromnego zmęczenia i obolałych nóg z całą stanowczością możemy stwierdzić, że daliśmy radę i co najważniejsze - warto było!

      Uczniowie, Rodzice byliście wspaniali!

     • Edukacja z WOPR

     • W ramach programu "Bezpieczne wakacje z WOPR" w szkole odbyły się prelekcje nt. wypoczynku nad wodą, zasad kąpieli oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli okazję ćwiczyć reanimację na fantomach, a klasa 7 a wybrała się na zajęcia praktyczne nad Jezioro Paprocańskie, gdzie zaznajamiali się z pracą ratowników.

     • Duży czyta małemu

     • W ramach akcji czytelniczej "Duży czyta małemu" uczniowie klas 8a i 8b odwiedzili uczniów klas pierwszych oraz dwie grupy przedszkolne z Przedszkola nr 9 im. Pluszowego Misia w Tychach.

      Klasa 1b i 1c wysłuchała bajki pt. "Amelka i latająca księga" w formie teatrzyku kamishibai. Amelka bardzo lubi czytać i pewnego dnia odkrywa magiczną księgę, która potrafi latać ! Wraz z bohaterką przenieśliśmy się do zaczarowanej krainy gdzie poznaliśmy równie magiczne leśne zwierzęta, które....wcale nie chciały być zaczarowane...

      Klasa 1a poznała historię Wojtka, niedźwiedzia brunatnego, który został adoptowany przez polskich żołnierzy - "Kaprala misia' autorstwa Anny Paszkiewicz, z serii "Książkożercy". Nasi ukraińscy ósmoklasiści doskonalili umiejętności czytania w języku polskim.

      Przedszkolaki, natomiast, miały okazję zapoznać się z historią "Wilka, który się zgubił" oraz "Pandek, które obiecały" autorstwa Rachel Bright. Dzieci szczególnie zachwyciły piękne oraz barwne ilustracje !

      Czytanie wzmacnia wieź między osobą czytającą a dzieckiem, sprawia radość, dostarcza wiedzy! Zachęcamy starsze siostry i braci do czytania młodszemu rodzeństwu. Rodzice poczytajcie swoim dzieciom a dzieci rodzicom ! Zachęcamy wszystkich...czytajmy sobie nawzajem !

     • Harry Potter w bibliotece

     • Wystawa książek o Harrym Potterze, najsłynniejszym młodym czarodzieju.

      Książki o Harrym Potterze, autorstwa J.K. Rowling przetłumaczono na 70 języków na całym świecie

      Na bibliotecznej półce znajdziecie wszystkie części przygód trójki przyjaciół: Harry'ego, Rona i Hermiony.

      Od stycznia, w naszej bibliotece, możemy również zachwycać się pięknymi ilustrowanymi wydaniami zakupionymi w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

      Ciekawą lekturą dla dzieci, a także dorosłych, jest książka pt. "The Science of Harry Potter. Czy magia jest możliwa w naszym świecie?" autorstwa Jona Chase i Marka Brake.

      "The Science of Harry Potter" znajduje naukowe wyjaśnienia dla zaklęć, magicznych zdarzeń i działania niezwykłych przedmiotów, które Harry, Hermiona i Ron wykorzystywali podczas swoich przygód w Hogwarcie.

      Jeśli jesteście ciekawi takich rzeczy jak:

      • czy kiedykolwiek zobaczymy pelerynę niewidkę,

      • jak niebezpieczny potrafi być Nimbus 2000,

      • czy współczesna medycyna jest w stanie konkurować z Felix Felicis,

      • czy naukowcy będą mogli już niebawem pochwalić się Wingardium Leviosa, czyli lewitacją

      ....to zapraszamy do biblioteki szkolnej

     • Zbiórka dla dzieci z Gambii

     • Serdecznie zapraszamy do współpracy!

      W naszej szkole trwa zbiórka darów dla dzieci z Gambii organizowanej przez Stowarzyszenie przyjaciól Afryki ,,Hope for kids" .

      Zbieramy artykuły szkolne:

      piórniki, zeszyty, kredki, pastele, ołówki, temperówki, gumki do gumowania, farby, pędzle, ryzy papieru, kolorowy papier (może być papier ksero), bloki, linijki, kleje, nożyczki, plastelina, teczki, kolorowanki, miękkie plecaczki, worki na buty oraz lalki, klocki i małe pluszaki do 15 cm, żelki, lizaki, gumy rozpuszczalne.

      Akcja trwa do 10 czerwca.

      Za każdy drobny dar z góry bardzo dziękujemy!

     • "Istoty fantastyczne", czyli 5c w kinie

     • „Wspomnienia z dzieciństwa są wiecznym echem naszego serca.” – Charles Dickens

      Uczniowie klasy Vc spędzili ostatnio cały szkolny dzień na dobrej zabawie. Przyjemności było mnóstwo, a zaczęło się od kina i filmu pt. „Istoty fantastyczne". Warto go zobaczyć, aby przypomnieć sobie, kim są przyjaciele z dzieciństwa. Następnie świetnie bawiliśmy się na kręglach i zabawa była przednia. Emocje sięgały zenitu, każde pchnięcie kulą wywoływało burzę okrzyków i oklasków. Po takiej dawce pozytywnych emocji z przyjemnością udaliśmy się na pizzę. A na deser były lody!

     • Wiosna wokół nas - zwyciężczynie z SP14

     • Serdecznie gratulujemy uczennicom klasy 3a Zuzannie Waliczek i Ninie Powierży zajęcia drugiego i trzeciego miejsca w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Wiosna wokół nas - zwiastuny wiosny"

     • Czytanie na polanie

     • W dniu 28.05 uczniowie klas 3 wzięli udział w Międzynarodowej akcji czytelniczej "CZYTANIE NA POLANIE"- edycja 2024.

      Część uczniów przyniosła książki pochodzące z domowych księgozbiorów, inni wypożyczyli je z biblioteki szkolnej.

      Na kocach, w cieniu drzew szkolnego ogrodu uczniowie zagłębili się w lekturze. Najchętniej czytanymi książkami były:

      "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą" - Agnieszka Frączek,

      "Cukierku, Ty łobuzie" - Waldemar Cichoń, wszystkie części,

      Seria "Tomek Łebski" - Liz Pichon,

      "Detektyw Pozytywka" - Grzegorz Kasdepke,

      Seria "Dzienniki Nikki" - Russell Rachel Renee,

      Seria "Dzienniczek cwaniaczka" - Jeff Kinney.

      Dzieci dzieliły się między sobą spostrzeżeniami dotyczącymi przeczytanych treści, a niektórzy uczniowie czytali na głos, częstując innych zabawnymi fragmentami swoich książek.

      Akcja jest realizowana w ramach kompanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" a jej organizatorem jest Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. A. Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej.

     • Dzień Sportu

     • W poniedziałek odbył się Dzień Sportu w ramach Dnia Dziecka. Klasy 4-8 brały udział w konkurencjach sprawnościowych, wytrzymałościowych i zwinnościowych. Uczniowie zmierzyli się ze specjalnym crossfitowym workoutem. Było intensywnie i energetycznie. Uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach pierwszej pomocy/RKO, a także spróbować swoich sił rozwiązując sportowy quiz. To był dzień pełen pozytywnych emocji, uśmiechu i zabawy.

      A na koniec wszyscy zajadali się pysznymi lodami, ufundowanymi przez Radę Rodziców. Dziękujemy!

     • Dzień Dziecka klas 1-3

     • W ramach Dnia Dziecka uczniowie klas 1-3 wybrali się do Filharmonii Śląskiej na Młodą Filharmonię - Koncert bajkowy...

      Niektóre dzieci wykazały się znajomością tematu i zdolnościami muzycznymi, za co zostały nagrodzone upominkami.

      Zaś klasa 1a i 3b wybrały się na Paprocany, gdzie zajadały siępysz nymi lodami i miło spędziły czas korzystając z wszystkich atrakcji dla dzieci.

     • Akcja czytelniczo-fotograficzna

     • Każdy z nas ma swoje ulubione miejsce do czytania; ławkę w parku, ulubiony fotel, hamak w ogródku czy komórkę pod schodami ?

      Nasi uczniowie pokazali nam, gdzie najchętniej spędzają czas z książką.

      A oto mini galeria zdjęć uczniów

     • 165. Nocny Rajd Rowerowy

     • Tychy,1 czerwca 2024 r. – W minioną sobotę, grupa kilkunastu uczniów, rodziców i nauczycieli z SP14 wzięła udział w 165. Nocnym Rajdzie Rowerowym. Wydarzenie to, które cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców, stanowiło nie tylko okazję do aktywnego spędzenia czasu, ale także oficjalnie zainaugurowało uczestnictwo Tychów w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

      Rajd rozpoczął się o godzinie 21:00, gdzie zebrało się ponad uczestników, gotowych przemierzyć nocne ulice miasta na swoich rowerach. Atmosfera była pełna pozytywnej energii i wspólnego entuzjazmu. Dzieci, młodzież i dorośli, wszyscy z zapałem i uśmiechem na twarzach, wyruszyli w trasę, podziwiając uroki nocnych Tychów i ciesząc się bezpiecznym, zorganizowanym przejazdem.

      Nocny Rajd Rowerowy jest cyklicznym wydarzeniem, które od lat promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną wśród mieszkańców Tychów. Tym razem miał on dodatkowy wymiar, ponieważ jednocześnie z rajdem rozpoczęła się ogólnopolska rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski . Tychy, jako jedno z miast biorących udział w tym przedsięwzięciu, mobilizują swoich mieszkańców do codziennego korzystania z rowerów, co ma na celu zwiększenie liczby przejechanych kilometrów i zdobycie tytułu. 165. Nocny Rajd Rowerowy zakończył się około godz. 23 wspólnym pieczeniem kiełbasek, a uczestnicy wrócili do domów z poczuciem satysfakcji i dumy z przebytej trasy. Wszyscy zgodnie podkreślali, że takie inicjatywy są niezwykle wartościowe i już teraz z niecierpliwością czekają na kolejne edycje rajdu.

      Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami inicjatywy Aktywne Miasta, pobierania aplikacji i kręcenia kilometrów dla Tychów. Więcej na stronie: https://metrogra.pl/

     • Wyniki konkursu Minecraft

     • Wybór nie był łatwy, ale udało się wyłonić 3 najlepsze prace w konkursie „20-lat w UE – transformacja Tychów w świecie Minecraft".

      1 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Tychach - "Tyszanie" Julia Kolencow, Mateo Kolencow, Alicja Wiechuła

      2 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 23 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 - "KlockiMC" Mateusz Golimowski, Dawid Golimowski, Patryk Mondry

      3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach - Dominik Jończyk

      Już w przyszłym tygodniu ogłosimy miejsce i czas wręczenia nagród.