W dniach od 15 do 19 czerwca 2026r. odbył się XII Szkolny Rejs po Mazurach, w którym uczestniczyło 66 uczniów oraz 11 nauczycieli. Nasza flota liczyła 11 jachtów, a celem wyprawy było nie tylko poznawanie żeglarskich podstaw, ale także rozwijanie samodzielności, odpowiedzialności, umiejętności współpracy i umiejętności cieszenia się życiem.
Tradycyjnie wypłynęliśmy z portu AZS w Wilkasach, kierując się do Kętrzyńskiej Przystani. Po drodze odwiedziliśmy wiele wyjątkowych miejsc na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Uczestnicy wzięli udział w wycieczce do bunkrów w Mamerkach, poznając historię II wojny światowej. Zawinęliśmy również do Sztynortu, najpiękniejszego portu oraz na ukochaną przez naszych żeglarzy bindugę, Roganty, która jak co roku zachwyciła swoim niepowtarzalnym klimatem, a po długich oczekiwaniach wyszło słońce.
Tegoroczny rejs rozpoczął się wymagająco. Przez pierwsze trzy dni towarzyszyły nam deszcz, niskie temperatury oraz duże fale. Mimo trudnych warunków uczniowie wykazali się ogromnym hartem ducha i doskonałymi nastrojami. Nie bali się przechyłów jachtów i z entuzjazmem podejmowali kolejne żeglarskie wyzwania. Przekonali się, że prawdziwe żeglarstwo to nie tylko słoneczna pogoda, ale również umiejętność radzenia sobie w zmiennych, trudnych warunkach, w których trzeba podejmować odpowiedzialne decyzje.
Podczas rejsu uczestnicy samodzielnie przygotowywali posiłki, dbali o porządek na jachtach i wspólnie organizowali codzienne życie załogi. Szybko okazało się, że ciepły prysznic bywa luksusem, a współpraca i wzajemna pomoc są niezbędne do sprawnego funkcjonowania na wodzie. Młodzież rozwijała kompetencje miękkie, takie jak komunikacja, odpowiedzialność, zarządzanie czasem czy praca zespołowa. Jednocześnie uczniowie zdobywali podstawowe umiejętności żeglarskie, poznawali zasady bezpieczeństwa oraz uczyli się prowadzenia jachtu pod okiem doświadczonych sterników.
Szczególnie cieszy postawa naszych nowych żeglarzy z klas VI, (stanowili całkiem sporą grupę), dla których był to pierwszy kontakt z wielodniowym rejsem. Mimo niesprzyjającej pogody, deszczu, chłodu i wysokiej fali szybko odnaleźli się w żeglarskiej rzeczywistości. Dla wielu z nich to początek żeglarskiej pasji, która – mamy nadzieję – pozostanie z nimi na długie lata.
Okazuje się, że wędkarstwo to jedna z ulubionych pasji większości naszych uczniów. Z ogromną cierpliwością potrafią godzinami wypatrywać ryb, choć czasem największym połowem okazuje się... stary kalosz lub gałązka. Sklepy żeglarskie i te wędkarskie, częściej odwiedzali niż Biedronkę. A kiedy ryba wreszcie bierze – radość jest większa niż po zdobyciu szóstki w szkole!
Nie zabrakło również czasu na integrację. Wspólne ogniska, rozmowy, śpiewy (tu wystawiamy sobie ocenę tylko 3 dla wtajemniczonych) oraz chwile relaksu na basenie pozwalały odpocząć po intensywnych dniach spędzonych na wodzie i jeszcze bardziej zacieśniały więzi między uczestnikami.
Mazury po raz kolejny zachwyciły nas swoim pięknem. Było widać, ze niektórzy się w nich zakochali i ze wzruszeniem obserwowali dzikie jeziora, granatową toń wody i w oddali białe żagle. Rozległe jeziora, zielone lasy, malownicze zatoki i niezapomniane zachody słońca przypominały, dlaczego ten region nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior. Kontakt z naturą i możliwość obcowania z jednym z najpiękniejszych zakątków Polski były dla wszystkich wyjątkowym doświadczeniem.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Szkoły Żeglarstwa Puntovita za wsparcie organizacyjne oraz do wszystkich nauczycieli, którzy poświęcili swój czas zaangażowanie, aby kolejny szkolny rejs mógł bezpiecznie i pomyślnie się odbyć. Nie byłoby tego rejsu i naszej szkolnej już tradycji, gdyby nie otwartości i długoletnie wsparcie ze strony Dyrekcji szkoły.
Już dziś nie możemy doczekać się XIII Szkolnego Rejsu po Mazurach! Żagle w górę i do zobaczenia na szlaku!