• Szkolny Turniej Brawl Stars

     • Cóż to był za emocjonujący dzień! Była radość, był krzyk, łzy, ale i satysfakcja. Wczoraj uczniowie klas 4-8 stanęli w szranki w Szkolnym Turnieju Brawl Stars. Chętnych było niemało - prawie 100 uczniów w drużynach 3-osobowych - wylewało siódme poty w rozgrywkach między zespołami. Jednocześnie rozgrywane były cztery mecze, z czego 2 były transmitowane na ekranach, tak aby uczestnicy, którzy oczekiwali na swoją kolej, mogli kibicować. Turniej sędziowało 4 absolwentów naszej szkoły (SP14 i G1: Konrad, Michał, Wiktor oraz Dorian). Dziękujemy II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im C K Norwida za umożliwienie naszym absolwentom wsparcie swojej byłej szkoły. Całość prowadził Pan Adrian Zieliński, pod bacznym okiem naszej Pani psycholog – Barbary Kowalczyk.

      Widok był niecodzienny! Szczególnie gdy finał przeniósł się na główny hol i każdy mógł zobaczyć, jak przebiega gra.

      Ostatecznie z 32 drużyn wyłoniono zwycięzców oraz MVP (Most Valuable Player).

      Pierwsze miejsce zdobyła drużyna: Piłkarki w składzie: Bartek Michalski, Kacper Michalski i Mateusz Ryguła (z kl. 6b)

      Drugie miejsce: Taco Munchers , czyli Filip Dyba, Wojtek Sowa i Oliwier Kozak (z kl. 7c)

      Trzecie miejsce to: ZETA 4a w składzie: Filip Piątek, Szymon Harbuz i Skrypnik Dawid (z kl. 4)

      Tytuł Most Valuable Player przyznano Bartkowi ze zwycięskiej drużyny.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

      Turniej Brawl Stars to wydarzenie, w którym nie tylko uczniowie wysilali się w rozgrywkach. To także temat, z którym zmierzyli się nauczyciele. W myśl indiańskiego przysłowia: Jeśli nie możesz ich pokonać, przyłącz się do nich...postanowiliśmy "poznać wroga” - tę silna potrzebę gier u dzieci, która może grozić wręcz uzależnieniem. Wiemy, że dzieci zbyt często i zbyt długo korzystają z telefonów. W naszej szkole uczniowie nie mogą z nich korzystać. Wyjątkiem był dzisiejszy turniej, który dla prowadzących był konfrontacją z trudnymi emocjami dzieci. A skoro problem istnieje, to trzeba działać.

      Taki konkurs może być dobrą metodą nauki samokontroli.

      Co było dobre? Wspaniały duch rywalizacji. Zaangażowanie grających, jury i kibiców. Świetna współpraca i wsparcie pomiędzy zespołami mimo zaciętej rywalizacji. I ta radość, i okrzyki zwycięstwa!

     • Konkurs Minecraft

     • Szanowni Uczestnicy i Mieszkańcy Tychów!

      Z radością informujemy, że wielkimi krokami zbliżamy się do ogłoszenia wyników konkursu "20-lat w UE - transformacja Tychów w świecie Minecraft". Jesteśmy niezwykle podekscytowani, mogąc ogłosić, że nasze prace konkursowe oceni Smufek!

      Ostateczne wyniki konkursu zostaną ogłoszone już jutro Zapraszamy wszystkich uczestników i sympatyków do śledzenia naszych kanałów komunikacyjnych, aby dowiedzieć się, które projekty zdobyły najwyższe uznanie. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników!

      Zapraszamy na www.minecraft.sp14.tychy.pl

     • Lekcje plastyki

     • Na lekcjach plastyki uczniowie tworzą w każdej technice plastycznej, projektują i malują koszulki, pięknie zdobią drewniane zakładki serca dla mam, a w klasach 5 mierzą się z płaskorzeźbą w gipsie

     • Odwiedziny uczniów i nauczycieli ze Szwecji

     • W dniach 19-22 maja mieliśmy przyjemność gościć u siebie grupę uczniów i nauczycieli ze Szwecji, którzy przybyli do nas z Hultdalsskolan z Åby, na północ od Norrköping. Nasi goście pokonali prawie 1400 kilometrów, aby przeprowadzić badania w ramach projektu dotyczącego okrucieństw II wojny światowej. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+.

      Już pierwszego dnia pobytu wzięli udział w specjalnej lekcji przygotowawczej w naszym szkolnym muzeum Września 1939 roku, a w poniedziałek wraz z uczniami naszej szkoły zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

      Następnego dnia odbyły się wspólne zajęcia historyczno-kulturowe, dyskusje oraz szwedzko-polski mecz piłki nożnej. W środę nasi goście pożegnali się z nami, wyruszając jeszcze na ekspresowe zwiedzanie Krakowa.

     • Warsztaty 4a w Castoramie

     • Klasa 4a uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Castorama. 

      Mieli okazję wyczyścić swój kawałek drewna, powybijać gwoździe i kreatywnie poowijac je sznurkiem korzystając z metody artstring.

      Dziękujemy.

     • Kulturalnie w Aukso

     • W zaszły czwartek klasy drugie wybrały się do Aukso na warsztaty  pt. Indianie przy fortepianie, ośmiarnica przy wiolonczeli. Uczniowie mieli okazję na poważną edukację muzyczną, na podstawie książki "M.U.ZY.K.A" autorstwa Michała Libery i Michałą Mendyka (Wydawnictwo Dwie Siostry).

         

     • Szkolenie dla rodziców

     • W środę 22 maja, w luźnej atmosferze rozmawialiśmy z rodzicami na bardzo poważny temat. Problem wszyscy znają, gorzej jeśli chodzi o praktykę. Dlatego pomiędzy zebraniami rodzice wyrażający chęć wzięli udział w praktycznym szkoleniu na temat kontroli rodzicielskiej na urządzeniach , z których korzystają dzieci. Pan Adrian Zieliński pokazał funkcjonalności i możliwości kilku programów analizujących czas i rodzaj używanych przez dzieci aplikacji. Część praktyczna poprzedzona była miniwykładem naszej Pani psycholog - Barbary Kowalczyk. Swoimi doświadczeniami podzieliła się też Pani Katarzyna Tluczykont

      Wnioski?

      Temat do dyskusji i działań w szkole został zapoczątkowany. Na pewno jeszcze będziemy zgłębiać i poszerzać wiedzę swoją i rodziców. To my dorośli jesteśmy (a w każdym razie powinniśmy być) pierwszym filtrem treści dostępnych na urządzeniach naszych dzieci. Zacznijmy rozmawiać!

     • Żywa lekcja historii w Auschwitz-Birkenau

     • Uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami, oraz młodzież ze Szwecji, którą gościliśmy w naszej szkole w ramach programu Erasmus, wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Zwiedzili były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau. Poznali zjawisko holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej.

      Zwiedzanie rozpoczęło się przekroczeniem bramy obozu zagłady z napisem „Arbeit macht frei” by poznać życie obozowe więźniów Auschwitz I poprzez obejrzenie stałych wystaw i obiektów. Oglądali osobiste rzeczy przywiezione przez deportowanych, świadczące o wielkim cierpieniu ludzi przywiezionych na zagładę.

      Pod Ścianą Straceń uczniowie zapalili znicze w hołdzie pomordowanym ofiarom na terenie obozu.

      Następnie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie.

      Zwiedzenie obozu zrobiło wielkie wrażenie na zwiedzających, którzy mieli okazję wziąć udział w żywej lekcji historii ukazującej te tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.

       

     • First LEGO League Explore w SP14

     • Od listopada w naszej szkole odbywają się cyklicznie zajęcia z First LEGO League Explore. W zajęciach biorą udział uczniowie klas II i III. W trakcie spotkań ćwiczymy umiejętność współpracy, ponieważ pracujemy w dwóch zespołach. Tworzymy autorskie budowle oraz modele z wykorzystaniem zestawu LEGO Spike Obecnie przygotowujemy się do wystawy, która jest poświęcona dzieleniu się swoimi pasjami oraz możliwościami spędzania czasu wolnego.

     • W Tychach jest pięknie

     • Uczeń naszej szkoły - Franciszek Kalfa z klasy 3b - znalazł się w grupie laureatów XV edycji konkursu fotograficznego „W Tychach jest pięknie”, organizowanego przez MBP Tychy, zajmując II miejsce (grupa wiekowa: do lat 13).

      Brawo Franku! Gratulujemy!

      Nagrodzone prace będzie można podziwiać do końca czerwca w Czytelni Naukowej Biblioteki Głównej.

      Więcej o konkursie możecie przeczytać w poście: https://tiny.pl/ddz98

     • Bajka Pana Kleksa

     • Witajcie w naszej Bajce!

      14 maja klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Bajka Pana Kleksa w Katowicach. Uczniowie mieli do wykonania ważne zadanie: odnalezienie ukrytych trzech magicznych przedmiotów Profesora Kleksa. Misja zakończyła się sukcesem! Trzecioklsiści wspólnie z Królową Abą uratowali naszą planetę przed katastrofą ekologiczną

     • Finał Igrzysk Dzieci w piłce nożnej

     • Finał Igrzysk Dzieci w piłce nożnej. Rywalizacja z najlepszymi drużynami Tychów. SP17, SP 10, SP9 oraz SMS. Przegrana ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego dało naszej szkole II miejsce.

      Uczniowie reprezentujący Czternastkę: Igor Klachacz, Szymon Matura, Bartek Michalski, Kacper Michalski, Nataniel Czajka, Daniel Danielczyk, Sebastian Miśkiewicz, Olaf Piotrowski,  Tomek Osuch, Mateusz Ryguła.

      Brawo Chłopcy!

     • Zajęcia z felinoterapii

     • Klasa 2a wzięła udział w zajęciach z felinoterapii poprowadzonych przez Panią Manuelę, za które jeszcze raz bardzo dziękujemy. Oprócz cudownych zajęć uczniowie, dowiedzieli się również o kocich zwyczajach, życiu, budowie i zachowaniach.

     • Wycieczka do Chlebowej Chaty

     • Pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty to dla uczniów klas 1-3 czas wycieczek. W tym roku klasy pierwsze i drugie poznawały dawne życie na wsi. W „Chlebowej Chacie” w Górkach Małych poznawali skomplikowane nazwy starych sprzętów, mieli okazje wsiąść na maszyny rolnicze oraz poznać życie pszczół, jakże ważnych dla naszej planety. Jak sama nazwa zobowiązuje nie mogło obyć się bez pieczenia, tym razem nie chleba, a podpłomyków. Dzieci samodzielnie przygotowały swój posiłek oblewając go po upieczeniu obficie miodem, bądź smarując masłem czy smalcem (tego trochę jakby mniej ). Oczywiście zanim do tego doszło dzieci poznały etapy jego produkcji w dawnej wsi, jakże różniącej się od współczesnego wypieku.

      Był to dzień pełen wrażeń, zakończony uśmiechami na twarzach najmłodszych. Było wspaniale!

     • Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo-plastycznego

     • W czwartek 9 maja, odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego który polegał na narysowaniu ilustracje do baśni Hansa Christian Andersena.

      Na pracach naszych uczniów zagościli bohaterowie takich baśni jak "Calineczka", "Mała syrenka", "Brzydkie kaczątko", "Czerwone trzewiczki" czy "Księżniczka na ziarnku grochu".

      Według nas wszyscy zasługują na pierwsze miejsce jednak konkurs to konkurs więc z wielkim trudem przyznaliśmy miejsca na podium. Oto one:

      I miejsce Urszula (2a)

      I miejsce Anna (3a)

      II miejsce Nina (3a)

      II miejsce Agata (2c)

      III miejsce Agata (1c)

      III miejsce Zofia (3a)

      Wyróżnienie otrzymała Zuzanna (1b).

      Prace były fantastyczne! Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością, mają talent !

     • Biblioteka dobre miejsce dla człowieka

     • W ramach programu "Biblioteka dobre miejsce dla człowieka" w bibliotece szkolnej odbyła się projekcja zorzy polarnej. Wspólnie wysłuchaliśmy kilku fragmentów audiobooka "Kierowanych medytacji dla dzieci" autorstwa Trine Holt Arnsberg. Uczniowie mogli się wyciszyć i odpocząć , uregulować swój oddech i przenieść siłą wyobraźni w relaksacyjną podróż.

      Niektórym nawet udało się zasnąć